"Ақмола облысы білім басқармасының Есіл ауданы бойынша білім бөлімі Заречный ауылының жалпы орта білім беретің мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Заречное отдела образования по Есильскому району управления образования Акмолинской области"

Соцсети

Смотреть все>>>

Балаларда компьютерге тәуелділік дамуының алдын алу бойынша ата-аналарға арналған нұсқаулық

02.07.2024

Қазіргі уақытта Интернет ғаламдық желісіз өмірді елестету қиынға соғады. Мультфильм көріңіз, фильм жүктеңіз, мақалалар оқыңыз, ойын ойнаңыз, кез келген сұраққа жауап табыңыз - мүмкіндіктер шексіз. Әрине, ақпараттық технологиялар бізге үлкен мүмкіндіктер береді, бірақ онымен бірге үлкен мәселелер де туындауы мүмкін. Күн сайын Интернетте көбірек ақпарат бар, қажетсізді жою қиынға соғады, бірақ пайдалы немесе сенімді деп атауға болмайтын ақпараттың үлкен бөлігі бар. Қазір балалар іс жүзінде Интернетте өмір сүреді. Интернет балалар үшін көптеген қауіптерге толы.
Балаларда компьютерге тәуелділіктің дамуын болдырмау үшін ата-аналарға кеңестер
Көбінесе балалар мен жасөспірімдерде компьютерге тәуелділіктің себебі - өзіне сенімсіздік пен өзін-өзі көрсету мүмкіндігінің болмауы. Өз ойлары мен күш-қуатын білдірудің басқа құралдары жетіспейтіндіктен, олар жауапкершіліктен ада, шексіз мүмкіндіктер шындық елесін тудыратын компьютер мен компьютерлік ойындарға жүгінеді. Мұндай иллюзия баланың психикасына деструктивті әсер етеді және оның ата-аналарымен және құрдастарымен байланысын бұзады. Баланың компьютерге жабысып қалмауы үшін:
1. Ата-ана балаға қолдау көрсетіп, туындаған проблемаларды шешуге көмектесуі керек.
2. Компьютерде көп отыратын баланы сынау мүлде дұрыс емес. Бұл мәселені тереңдетіп, баланы ата-анасынан алшақтатуы мүмкін. Сынды бала ата-ананың оның мүдделерін түсінуден бас тартуы ретінде қабылдайды, сондықтан оқшаулануды және кейбір жағдайларда агрессияны тудырады.
3. Егер бала ойынға тәуелділіктен зардап шексе, оны түсінуге тырысу керек және белгілі бір дәрежеде оның компьютерлік ойындарға деген қызығушылығын бөлісу керек. Бұл баланы ата-анасына жақындатып қана қоймай, оларға деген сенімін арттырады, яғни бала ата-анасының кеңесін үлкен сеніммен орындап, өз мәселелерін олармен үлкен сеніммен бөліседі.
4. Балаларда кез келген түрдегі тәуелділіктің пайда болуының алдын алудың негізгі шарасы – балаға дұрыс тәрбие беру.
5. Балаларды іс-әрекетінде шектемеу (мысалы, белгілі бір ойындарға тыйым салу) маңызды, бірақ ол неліктен ол немесе басқа әрекет немесе хобби оған ұнамайтынын түсіндіру.
6. Оның қызығушылықтары мен қызметінің ауқымын әртараптандыру. Бұған, мысалы, баланың назарын спортқа немесе әртүрлі өнер түрлеріне (музыка, сурет және т.б.) аудару арқылы қол жеткізуге болады.
Психологтар ата-аналарға баланың компьютерлік ойындарға және интернетке тәуелділік мәселесін шешуге көмектесетін белгілі бір ережелерді сақтауға кеңес береді.
1. Баланың өміріне аздап қатысыңыз. Нәтиже кез келген жағдайда оң болады. Сіз оның құрметі мен таңданысына ие боласыз, бұл сіздің сұраныстарыңызды, соның ішінде оның компьютермен байланысын реттейтін сұрауларды орындауды жеңілдетеді.
2. Отбасылық қарым-қатынасты адалдық және қателіктерді мойындай білу қағидаттары негізінде құру.
3. Балаңызды және оның қоғамдастығын қорламаңыз.
4. Балаңызға дос және көмекші болыңыз. «Мен ақсақалмын, саған айтқандай істе» деген көзқарас ешқашан сенімді қарым-қатынасқа әкелмейді.
5. Балаңыз сізге әрқашан және кез келген жағдайда сене алатынына көз жеткізіңіз.
6. Егер сіз қазіргі «компьютерлік» жағдайға ренжісеңіз, балаңызға өз сезіміңізді көрсетуден қорықпаңыз. Сонда ол сені жау ретінде емес, қамқорлықты қажет ететін сүйікті адам ретінде көреді.
7. Егер кенеттен сіздің тарапыңыздан компьютерде жұмысты тоқтату туралы ретті реңкпен айтылған жанжал туындаса, онда сіз баламен саудаласпауыңыз керек: «Алдымен сіз бірдеңе жасайсыз (сабақ, үй шаруасымен айналысасыз), содан кейін ғана. ойнай аласың ба».
8. Компьютер балаға көмекші, оқу құралы бола алады. Бұл оның шығармашылық қабілеттерін дамытады және оған үлкен, қызықты әлем ашады. Бірақ бір шарт бойынша – ата-ана баламен бірге компьютерді меңгерсе; оған жануарлар, табиғат, технология және баланы қызықтыратын барлық сайттарды табуға көмектеседі.
9. Балаға компьютердің басқа мүмкіндіктерін көрсету керек, яғни компьютердің көмегімен сурет салуға, хат жазуға, достар іздеуге, қажетті ақпаратты табуға болады.
10. Ата-аналар балаларымен бірге өздерінің веб-сайттарын жасап, түрлі байқауларға қатыса алады. Ата-аналар компьютерлік ойындармен таныс болуы керек және «Ат және өлтір» ойындарын үйге кіргізбеу керек.
11. Сондай-ақ балалардың көру қабілеті нашарлап, омыртқасы майыспауы үшін компьютерде жұмыс істегенде қарапайым қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету керек. Ата-аналар компьютердің адамға ақылды көмекші екенін өз үлгісімен көрсетсе, біздің балаларымыз үшін де солай болады.
12. Қиын жағдайларда, ата-ана балаға бұдан былай ешқандай жолмен әсер ете алмайтын жағдайда кәсіби психологқа хабарласу керек. Бірақ ата-аналар проблемадан өздерін алып тастаса, керемет болмайды.
Егер сіз осы қарапайым кеңестерді кем дегенде ішінара қолдансаңыз, уақыт өте келе бала ата-анасы оған тек жақсылық тілейтінін және оның достары екенін түсінеді. Көптеген балалар ата-аналарының жасағанына сенімді